.

جراحی لثه با لیزر در رشت هزینه + (مزایا و معایب)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

جراحی لثه با لیزر در رشت هزینه و مزایا

جراحی لثه با لیزر یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های درمانی برای بیماری‌های لثه است که در استان گیلان و شهر رشت توسط خانم دکتر زهرا ظهری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دارای فلوشیپ لیزر از دانشگاه آخن آلمان انجام می‌شود. در ادامه این مقاله شما با این روش درمانی و مزایا و معایب آن نیز بیشتر آشنا می‌شوید.

استفاده از فناوری پیشرفته لیزر در درمان بیماری‌های لثه

لیزر یکی از فناوری های روز علم پزشکی در جهان است  که در در حوزه های مختلف پزشکی به کمک بیماران و پزشکان آمده است. از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از فناوری لیزر در پزشکی می‌توانند بدون درد و عارضه بودن آن و همچنین مقرون‌به‌صرفه بودن آن اشاره کرد. در حوزه دندان‌پزشکی هم امروزه لیزر کاربرد های بسیاری دارد که در تشخیص، ترمیم و درمان به بیماران و پزشکان کمک می کند. اگر بخواهیم بطور کلی  کاربرد لیزر در دندان پزشکی را بیان کنیم. آن را به دو بخش تقسیم می کنیم. 1- لیزر بافت سخت (دندان ها و استخوان ها): لیزر بافت سخت از انواع لیزر هستند که روی بافت سخت مثل دندان ها و استخوان ها تاثیر می گذارند. از جمله مهم ترین کاربرد های این نوع لیزر در تشخیص به موقع مشکلات دندان و دهان، درمان حساسیت دندانی، پرکردن دندان، پیشگیری از پوسیدگی دندان، برداشتن لکه های سفید بعد از ارتودنسی، خشک کردن و ضدعفونی بافت سخت است.  2- لیزر بافت نرم (لثه ها): این لیزرها برای ایجاد برش در بافت نرم و به طور همزمان برای سیل (مهر و موم) کردن عروق خونی که پوشش روی آنها از بین رفته است کاربرد دارد. از جمله مهم ترین کاربرد های این نوع لیزر در جراحی عفونت لثه،  لیفت لثه، از بین بردن سیاهی لثه ها، جراحی لبخند لثه ای، درمان تبخال و آفت های دهان، فرنکتومی، ارتودنسی بافت نرم، سهولت در فرایند درمان ایمپلنت، کشیدن دندان عقل و...است. که در این مقاله سایت دکتر زهرا ظهری می خواهیم بپردازیم به کاربرد لیزر در درمان عفونت لثه یا همان بیماری پیوره که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شوید.

بیماری پیوره یا پریودنتیت چیست؟

بیماری پیوره یا عفونت لثه چیست
بیماری پیوره یا پریودنتیت که در بین عموم مردم به نام عفونت لثه هم شناخته می‌شود. یک عفونت مزمن در لثه ها است که توسط میکروارگانیسم های باکتریایی ایجاد می شود و در ابتدا به بافت نرم آسیب می رساند و اگر در زمان مناسب درمان نشود، می تواند به استخوان نگهدارنده دندان های شما آسیب وارد کند و باعث لق شدن دندان ها یا از دست دادن دندان های شما شود. این بیماری دارای علائم مختلفی است که در ادامه با علائم اصلی آن آشنا می شویم8 تا مهم‌ترین علامت های بیماری پیوره یا پریودنتیت

در ادامه با چند تا از مهم ترین علائم بیماری پیوره (پریودنتیت) آشنا می شویم. اگر شما دارای نشانه زیر بودید حتما باید به پزشک متخصص لثه برای تشخیص دقیق تر مراجعه کنید.
1. لثه های قرمز یا متورم
2. خونریزی لثه ها
3. لق شدن دندان ها
4. بوی بد دهان یا طعم بدی که از بین نمی رود
5. افتادن بی دلیل دندان ها
6. احساس درد هنگام جویدن غذا
7. تغییر رنگ لثه به رنگ قرمز یا بنفش
8. تغییر در نحوه قرارگیری دندان ها
 تماس با مطب دکتر زهرا ظهری متخصص لثه
با کلیک کردن روی عکس بالا مستقیما می توانید با مطب دکتر زهرا ظهری تماس بگیرید 

پیشگیری از بیماری پیوره (عفونت لثه)

پیشگیری یک اقدام کم هزینه تر و بسیار آسان تری است که ما می توانیم انجام دهیم و در بیماری پیوره هم شما با رعایت بهداشت دهان و دندان تا حد بسیار زیادی می توانید از این بیماری جلوگیری کنید. بهترین روش پیشگیری از پلاک و جرم، مسواک زدن خوب و مرتب است. معمولا توصیه می‌شود هر فرد حداقل دو بار در روز مسواک بزند. استفاده از نخ دندان ، دهان شویه و جرم‌گیری سالیانه بسیار کمک کننده در پیشگیری از بیماری پیوره است. این نکات گفته شده قبل از درگیر شدند به بیماری پیوره یا پریودنتیت تاثیرگذار هستند و برای درمان نیاز به اقدام های تخصصی تر است که در بخش های بعدی با آن آشنا می شویم

روش های درمان بیماری پیوره یا پریودنتیت

هدف از درمان بیماری پیوره تمیز کردن کامل پاکت های اطراف دندان و جلوگیری از آسیب به استخوان اطراف لثه است. روش های درمانی این بیماری به دو صورت زیر انجام می شود

• درمان پیوره بدون جراحی

اگر بعد از معاینه بیمار توسط متخصص لثه، پزشک تشخیص دهد که بیماری پیوره هنوز پیشرفت نکرده است. از روش غیرجراحی برای درمان پیوره استفاده می کند که این درمان بصورت جرم گیری پلاک ها و باکتری ها از روی سطح دندان ها و زیر لثه ها انجام می شود. که حتی نیاز به بی حسی هم ندارد این درمان تجمع باکتری ها را کاهش می دهد و باکتریایی را که به التهاب کمک می کند از بین می برد و بهبود یا چسبندگی مجدد لثه به سطوح دندان را سرعت می بخشد. پزشک متخصص لثه در این نوع درمان  آنتی بیوتیک های خوراکی هم برای بیمار تجویز می کند تا به رفع مشکل الهتاب لثه ها کمک کند.

• درمان پیوره با جراحی (سنتی و لیزر)

اگر بیماری پیوره پیشرفت کرده باشد و روش های درمانی غیر جراحی مشکل فرد را حل نکرده باشد. متخصص های لثه از جراحی برای درمان کامل پریودنتیت استفاده می کند. این جراحی هم به دو صورت جراحی فلپ (سنتی) یا جراحی با لیزر (مدرن) انجام می شود در بخش بعدی هم با این دو نوع جراحی آشنا می شویم.

جراحی لثه سنتی (فلپ) و جراحی لثه با لیزر چگونه انجام می شود و تفاوت آن در چیست؟

در حال حاضر جراحی لثه برای بیماری پیوره به دو صورت انجام می شود که یکی از آن ها روش قدیمی جراحی است که با نام جراحی فلپ لثه شناخته می شود و روش دیگر جراحی هم با لیزر که در ادامه با هر دو نوع آشنا می شویم.

جراحی فلپ لثه چگونه انجام می شود؟

جراحی لثه فلپ چگونه انجام می شود
جراحی فلپ همان جراحی سنتی است که در آن متخصص لثه ناحیه مورد نظر را بی حس می کند سپس پزشک با کمک یک چاقوی جراحی لثه شکافته و به سمت عقب میفرست. و بعد قسمت آسیب دیده از عفونت را پاکسازی می کند و جرم های عمیق را از روی دندان برداشته و در پایان لثه ها را بخیه میزند. در این روش جراحی معمولا  متخصص های لثه قبل از عمل فک را به چهار قسمت تقسیم می کنند و در هر بار جراحی یک قسمت از آن را درمان می کنند. یعنی برای درمان کل لثه ها نیاز است که بیمار چهار بار مورد جراحی قرار بگیرد.


جراحی لثه با لیزر چگونه است؟

جراحی لثه با لیزر چگونه انجام می شود
در جراحی لثه با لیزر پزشک متخصص لثه که گواهی مهارت کار با لیزر را هم دارد. از دستگاه لیزر با فرکانس نور بسیار خاص برای دسترسی و برداشتن بافت ملتهب لثه از اطراف ریشه دندان استفاده می کند و سپس جرم و پلاک ایجاد شده در زیر دندان و اطراف خط لثه را از بین می برد. همچنین چون لیزر دارای خاصیت ضدباکتریایی است هر گونه باکتری موجود در دهان را هم از بین می برد که این موضوع باعث می شود احتمال بروز عفونت بعد جراحی تا حد زیادی کاهش یابد. همچنین با کاهش و حذف باکتری دوره بهبود و رشد بافت جدید تسریع می شود که این مزیت بزرگ مخصوص در افرادی که می خواهند بعد جراحی از روکش دندان استفاده کنند بسیار حائز اهمیت است چون فقط بعد گذشت 10 روز می توانند اقدام به قالب گیری  برای روکش کنند در حالی که در روش جراحی قدیمی شما برای این کار باید حداقل 4 هفته صبر می کردید.

فیلم جراحی لثه با لیزر

10 نکته مهم مراقبتی بعد جراحی لثه با لیزر

با اینکه جراحی لثه با استفاده از لیزر نسبت به جراحی سنتی عوارض کمتری برای بیماران دارد و فرد بعد 24 ساعت می تواند فعالیت های روزانه عادی خود را آغاز کند. اما دانستن یکسری نکات مراقبتی بعد انجام جراحی ضروری است که در ادامه به آن می پردازیم. 

1. در 7 روز ابتدایی پس از جراحی لثه با لیزر، باید رژیم غذایی نرم را انتخاب کنید که می تواند شامل مواد غذایی مانند ( ژله، بستنی، کره، پنیر، تخم مرغ، پودینگ و... باشد.

2. در 24 ساعت ابتدایی بعد جراحی از فعالیت بدنی سنگین خودداری کنید و فقط استراحت کنید.

3. با زبان یا گونه خود با ناحیه جراحی شده بازی نکنید.

4. پس از استفاده از لیزر از تغییر رنگ یا ظاهر بافت نگران نباشید. ممکن است متوجه شوید که بافت خاکستری، زرد، قرمز، آبی یا بنفش می شود. اینها پاسخ های عادی هستند.

5. از مسواک زدن تا 7 روز و استفاده از نخ دندان تا 10 روز در محل جراحی خودداری کنید و به دستور پزشک در این زمینه عمل کنید.

6. اگر پزشکتان برایتان دهانشویه تجویز کرده آن را طبق دستور گفته شده استفاده کنید.

7. مصرف دخانیات مثل سیگار را قطع کنید.

8. اگر در 24 ساعت اول جراحی درد داشتید می توانید از مسکن ها استفاده کنید.

9. از مصرف غذا با نی پرهیز کنید.

10. در روز اول بعد از عمل، می توانید هر چند ساعت یک بار دهان خود را با آب نمک گرم بشویید. یک قاشق چایخوری نمک را در ½ فنجان آب گرم مخلوط کنید و این محلول را به مدت 15 تا 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید. علاوه بر تسکین ناحیه تحت درمان، شستشو با محلول آب نمک بقایای غذا را نیز از دهان شما پاک می کند. اما مراقب باشید به زور تف نکنید تا لخته از جای خود خارج نشود

برتری های جراحی لثه با لیزر نسبت به روش قدیمی

1. در جراحی لثه با لیزر خونریزی وجود ندارد
2. در بیشتر بیماران این جراحی نیاز به بی حسی ندارد
3. نیازی به بخیه در این جراحی نیست
4. تعداد جلسات درمان با لیزر کمتر از روش قدیمی است
5. این روش جراحی باعث کوتاه ترشدن دوره بهبودی می شود
6. جراحی لثه با لیزر درد ندارد.
7. جراحی لثه با لیزر باعث رفع فوری خونریزی لثه‌ها می شود
8. در این جراحی آسیب به بافت های سالم وارد نمی شود
9. جراحی با لیزر باعث کاهش مشکل لق شدن دندان‌ها یا رفع کامل آن ها می شود
10. این روش جراحی از عقب رفتگی لثه ها جلوگیری می کند
Image

معایب جراحی لثه با لیزر

همانطور که در بخش های قبلی هم گفتیم این روش درمانی بخاطر اینکه معایب کمتری نسبت به روش های قدیمی درمان داشت در بسیاری از نقاط جهان مورد توجه و استقبال بیماران و پزشکان متخصص لثه قرار گرفت. اما این روش جراحی هم معایبی دارد که در ادامه با آن آشنا می شویم.

1. ممکن است در موارد خاص نشود از لیزر برای درمان استفاده کرد. که در این صورت پزشک از درمان های جایگزین استفاده می کند.

2. همه متخصص های لثه این نوع جراحی را ارائه نمی دهند. زیرا این روش به گواهی ها و آموزش های اضافی نیاز دارد. و ممکن است در شهر و استان محل زندگی شما چنین روش جراحی ارائه نشود .

3. در برخی از بیماران نیاز به استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی می باشد.

استفاده از لیزر در جراحی خطرناک است؟

با اینکه روش جراحی لثه با لیرز جزوه روش های مدرن محسوب می شود اما در کشور های پیشرفته این درمان حدود 30 سال است که رواج دارد و تحقیقات بلند مدت هم موثر بودن این روش جراحی را ثابت کرده است. همچنین دستگاه های لیزری که برای درمان‌های دندانپزشکی استفاده می‌شوند کاملا ایمن و بیخطر هستند و با لیزرهای صنعتی تفاوت دارند. پرتوهای ساطع شده از لیزرهای دندانپزشکی معمولا طول موج‎های متفاوتی با لیزرهای صنعتی دارند و هیچ آسیبی به دندان یا لثه وارد نمی‌کنند. در جراحی لثه با لیزر برای بیماری پیوره از لیزر های بافت نرم استفاده می شود که به آن دسته از دستگاه‌ های لیزری گفته می‌شود که تنها بر روی بافت‌ های نرم داخل دهان (مانند لثه) تاثیر می‌گذارند. در واقع آن‌ها هیچ تاثیری روی بافت‌ های سخت مثل دندان ندارند.

عواقب درمان نکردن عفونت لثه (پیوره)؟

در بیماری های لثه یکی از فاکتور های بسیار مهم در درمان، زمان است هرچه بیمار زودتر متوجه بیماری شود و به پزشک متخصص لثه مراجعه کند ممکن است عوارض کمتری را تجربه کند و نیاز به درمان های آسان تری داشته باشد. اما اگر این بیماری را نادیده بگیرید ممکن است باعث از دست رفتند دندان های شما شود. علاوه بر عوارضی که بیماری پیوره درمان نشده می تواند بر دهان و دندان شما داشته باشد. تحقیقات متعدد نشان داده اند انواع بیماری لثه با بیماریهای دیگری در بدن مانند بیماری های قلبی عروقی از جمله سکته قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد. گزارشهایی نیز از تاثیر بیماری لثه درمان نشده بر بیماری ریه هم وجود دارد. علاوه بر این بیماری لثه خطرات جدی برای بارداری ممکن است ایجاد نماید. حتی در زمان کرونا هم عفونت لثه یکی از فاکتور های شدید شدن بیماری مطرح شد.

هزینه جراحی لثه با لیزر چقدر است؟

برای برآورد هزینه جراحی لثه حتما نیاز است که بیمار به متخصص لثه مراجعه کند تا بعد بررسی کامل پزشک هزینه جراحی را مشخص کند. در برخی از بیماران نیاز به جراحی کل لثه ها است و در برخی نیاز به بخشی از آن پس نمی توانند قیمت مشخص برای همه افراد اعلام کرد.

بیمه تکمیلی هزینه جراحی لثه پوشش می دهد؟

در رابطه با این موضوع که بیمه تکمیلی هزینه جراحی لثه را پوشش می دهد یا که خیر باید به این نکته نیز اشاره کنیم که همه شرکت های بیمه دارای سقف مشخصی برای پرداخت هزینه درمان به بیمار هستند. بدین معنا که بیمه مورد نظر اگر از انواع بسیار عالی بیمه باشد، در صورتی تمامی هزینه درمان و جراحی را به بیمار پرداخت می کند که هزینه جراحی لثه از سقف تعیین شده برای بیمار بیشتر نباشد. بهتر است برای پیدا کردن جواب قطعی این موضوع با پشتیبان بیمه خود تماس بگیرید یا اینکه به سایت بیمه مورد نظر خود مراجعه کنید.

جراحی لثه با لیزر در رشت برای بیماری پیوره

خوشبختانه در استان گیلان و شهر رشت جراحی لثه با لیزر توسط خانم دکتر زهرا ظهری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دارای فلوشیپ لیزر از دانشگاه آخن آلمان انجام می شود. این مرکز جزوه محدود مراکز جراحی لثه با لیزر شمال کشور است که شما می توانید برای درمان به آن مراجعه کنید. برای مشاوره و گرفتن وقت ویزیت  می توانید از راه های ارتباطی که در ادامه معرفی می کنیم استفاده کنید.

در کنار درمانهای عمومی مربوط به رشته جراحی لثه درمانهای ویژه تخصصی زیر را نیز انجام میدهیم.

1- کاشت ایمپلنت بدون جراحی
2- اصلاح رنگ لثه با لیزر
3- درمان بیماریهای التهاب لثه با لیزر
4- طراحی لبخند و جراحی زیبایی لبخند
5- پیوند لثه 
آدرس: رشت– چهارراه گلسار- خیابان نواب– روبروی داروخانه دکتر آریافر- ساختمان پزشکی پارس– طبقه
دوم
روزهای فعالیت مطب: شنبه و دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 16 تا 21
شماره تماس: 01332115260آمار بازدید کنندگان

امروز158
دیروز178
این هفته1855
این ماه4498
کل99294

تماس با مطب